Facebook Pixel
Podcast literacki Big Book Cafe

Artur Domosławski "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" Podcast Literacki Big Book Cafe. Odcinek #21

Artur Domosławski
"Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana"
Wydawnictwo Wielka Litera
Biografia socjologa Zygmunta Baumana  
Podcast Literacki Big Book Cafe
Odcinek #21


Paulina Wilk odpowiada na pięć pytań Bartka Kamińskiego.
Posłuchaj odcinka #21 podcastu literackiego Big Book Cafe: Książka w pięć pytań i pięć minut  
Zamów książkę u nas: https://ksiegarnia.bigbookcafe.pl/pl/...
Każdy zakup wspiera Fundację "Kultura nie boli"  

Subskrybuj nasz kanał i bądź na bieżąco z literaturą!
Paulina Wilk przeczytała książkę Artura Domosławskiego 'Wygnaniec" i odpowiada na pięć zaczepnych pytań Bartka Kamińskiego.
Zaczynamy od omówienia konstrukcji książki i pewnego zabiegu konstrukcyjnego, jakiego użył autor, aby opowiedzieć długie i częściowo burzliwe życie znakomitego socjologa, w świecie uchodzącego za najważniejszego polskiego humanistę, a w Polsce...? No właśnie, w Polsce Bauman ma status złożony i niejednoznaczny. Paulina Wilk sprawdziła - w naszych księgarniach prace socjologa są niedostępne, nikt ich teraz nie wydaje!  
Czy Artur Domosławski opowiada ten życiorys linearnie, czy go poprzestawiał? Jak szeroko - i właściwie dla czego - autor rozpisał tło społeczno-historyczne tego życiorysu, a więc opowiada m.in. o przedwojennej i powojennej Polsce, całym krajobrazie zdarzeń i wartości, które miały wpływ na kształtowanie się wrażliwości i poglądów Zygmunta Baumana.
Czy tak szerokie ujęcie historii potrzebne jest polskim czytelnikom? A może zostało wprowadzone ze względu na potencjalne przekłady dla czytelników na świecie? Ile opowieści o samym Zygmuncie Baumanie jest w tej książce? Czy powstał wyczerpujący jego portret? Czego Artur Domosławski nie zdołał ustalić? Wreszcie - jak ta biografia wypada na tle poprzedniej i głośnej książki autora "Kapuściński Non-Fiction" oraz innych książek biograficznych ostatnich lat? Paulina Wilk opowiada m.in. o rozważaniach, które Domosławski prowadzi nad naturą biografii, historią PRL, a także o metodzie pracy Zygmunta Baumana i o tym, w jakiej relacji tym razem reporter jest z jej podmiotem. Czy to, że wydają się stać po tej samej stronie światopoglądowej jest siłą książki, czy jakoś ją osłabia?   Zapraszamy do wysłuchania podcastu literackiego. Biografiom poświęcimy co najmniej jedno spotkanie tegorocznego Big Book Festival, który odbędzie się 25-27 czerwca w Warszawie oraz online. Zapraszamy: bigbookfestival.pl/  W kolejnym odcinku porozmawiamy o książce "Sempre Susan" Sigrid Nunez.   
Więcej o wszystkich naszych wydarzeniach: http://bigbookcafe.pl/
Po książki zapraszamy non stop! https://ksiegarnia.bigbookcafe.pl/

Podcast literacki Big Book Cafe
Not playing